fot. FIVB |
Miasta - gospodarze
Zacznijmy od miast gospodarzy, bo jeszcze miesiąc temu nie było to takie oczywiste. Rosyjskie media podały bowiem, że turniej odbędzie się nie w sześciu - jak początkowo planowano - ale w czterech miastach: w Łodzi, Katowicach, Krakowie oraz we Wrocławiu. Odpaść miały bydgoska Łuczniczka oraz ErgoArena na granicy Gdańska i Sopotu. Polski Związek Piłki Siatkowej Szybko jednak zdementował tę informację. Mamy zatem ostatecznie sześć hal:
ZOBACZ TAKŻE:
Liga Światowa 2013: Polska - USA we Wrocławiu. Czekamy na bilety
ZOBACZ TAKŻE:
Liga Światowa 2013: Polska - USA we Wrocławiu. Czekamy na bilety
Wrocław - Hala Stulecia (Ludowa) - pojemność: docelowo 10000
Bydgoszcz - Łuczniczka - 8000
Gdańsk/Sopot - ErgoArena - 11400
Łódź - Atlas Arena - ok. 14000
Kraków-Czyżyny - ponad 15000 (w budowie, ma być ukończona do końca tego roku)
Katowice - Spodek - 11500
System rozgrywek, czyli skąd 100 meczów
System rozgrywek już znamy. W pierwszej fazie 24 zespoły podzielone zostaną na 4 grupy, w każdej po 6 ekip. Drużyny grają każdy z każdym co daje nam w sumie 60 spotkań I fazy (po 15 w grupie).
Do II fazy awansują po cztery najlepsze reprezentacje. Tam utworzone zostaną następne dwie grupy ośmiozespołowe. Każda składać się będzie z czterech zespołów jednej i czterech zespołów drugiej grupy z I fazy z zaliczeniem punktów zdobytych na drużynach, które uzyskały promocję do tego etapu rozgrywek przy czym nie będzie z góry wiadomo, która grupa trafia na którą. O tym zadecyduje losowanie. To jedna z najważniejszych zmian w systemie rozgrywek w porównaniu do poprzednich mistrzostw świata.
Dwie grupy po osiem zespołów - z zaliczeniem spotkań z I fazy - da nam po 16 meczów, czyli 32 w II fazie.
Do ćwierćfinałów awansują rzecz jasna po cztery ekipy. Pary utworzą według prostej reguły: pierwsza z czwartą - druga z trzecią. (4 mecze).
Potem czekają nas półfinały, mecz o 3. miejsce i finał.
Podsumowując:
I faza - 4 grupy po 6 zespołów - w sumie 60 meczów
II faza - 2 grupy po 8 zespołów - 32 mecze
ćwierćfinały - 4 mecze
półfinały - 2 mecze
mecz o 3. miejsce
finał
SUMA: 100 meczów
Najciekawsze: kto z kim, ile razy i w jakim mieście
Gdy rozpoczęto starania o mistrzostwa, każde z potencjalnych miast gospodarzy chciało coś uszczknąć dla siebie. Zanim wyłoniono finałową szóstkę, w grę wchodziła jeszcze Częstochowa, ale odpadła z rywalizacji. Mecze Polaków w I fazie początkowo miały być rozgrywane w Bydgoszczy. Tamtejsza Łucznika okazała się jednak za mała, a władze Wrocławia obiecały, że Hala Stulecia (Ludowa) powiększy swoją pojemność do 10000 krzesełek. Wyborcza twierdzi, że aby tak się stało władze miasta muszą zainwestować 12 mln zł. Na pocieszenie przegranej rywalizacji Bydgoszcz dostanie kilka spotkań II fazy, ale bez występów Polski.
W stolicy Dolnego Śląska biało-czerwoni mają rozegrać minimum 4 spotkania. Piąte grupowe pierwszej fazy (de facto pierwsze) to mecz otwarcia, który PZPS chciałby rozegrać na Stadionie Narodowym w Warszawie. Gdyby ten pomysł nie wypalił, to inauguracyjny mecz turnieju przeniesiono by do Wrocławia. Byłoby to 24 spotkanie u nas.
W pierwszej fazie każda z czterech grup będzie rozgrywać mecze w jednym mieście (nawet po 3 dziennie). Wynika z tego, że oprócz Wrocławia, "swoje" grupy będą miały Kraków, Bydgoszcz i Gdańsk/Sopot.
W drugiej fazie drużyny będą musiały się przemieszczać w ramach grupowych rozgrywek między miastami. Bazą Polaków będzie Łódź, gdzie najprawdopodobniej zagrają wszystkie 4 mecze tej rudny. Wiemy też, że na tym etapie rywalizacja toczyć się będzie we Wrocławiu (9 meczów), Bydgoszczy i prawdopodobnie w Katowicach (chociaż nie znaleźliśmy potwierdzenia tej informacji).
Faza play-off, mecz o 3. miejsce i finał to już Spodek, chociaż pojawiają się informacje, że jeden z półfinałów weźmie Łódź.
Gdzie i ile meczów:
I faza - Wrocław - 14 lub 15 spotkań (w tym 4 lub 5 meczów Polaków); Kraków - 15 spotkań; Gdańsk/Sopot - 15 spotkań; Bydgoszcz - 15 spotkań, Warszawa (Stadion Narodowy) - być może mecz otwarcia
II faza - Wrocław - 9 spotkań, Łódź - minimum 4 spotkania Polaków, Bydgoszcz i Katowice (każda z dwóch grup rywalizować będzie w dwóch miastach; przypuszczalne pary to Wrocław - Katowice oraz Łódź - Bydgoszcz).
ćwierćfinały - wszystkie w Katowicach
półfinały - Katowice; być może jeden w Łodzi
mecz o 3. miejsce i finał - Katowice
Co tu nie gra
Ta przydługawa analiza powstała w oparciu o medialne publikacje. Jedyne co nam nie gra, to liczba spotkań w II fazie we Wrocławiu - 9. To ponad 1/4 meczów tej rundy, a przecież trzeba nimi obdzielić Łódź i prawdopodobnie Katowice - miasta o większych siatkarskich aspiracjach. Z tym zniecierpliwieniem czekamy na oficjalny terminarz.
JG
JG
Fajnie piszesz. :> Dobrze, że informujesz co się dzieje we Wrocławiu. ;3
OdpowiedzUsuń